Zmysł dotyku jest jednym z dominujących zmysłów w procesie ewolucji.

| | 0 Comments

Dotyk

Dotyk to przede wszystkim źródło istotnych informacji dla dziecka świadomości własnego ciała, planowania ruchu, kontroli wzrokowej, języka, uczenia się, prawidłowego rozwoju, a także bezpieczeństwa emocjonalnego i rozwijania umiejętności społecznych.
Propriocepcja
Nazywana jest inaczej zmysłem czucia pozycji lub zmysłem mięśniowym. Dzięki niej wiemy , że mamy ciało, jego pełną śwwiadomość, tego co się z nami dzieje podczas wykonywania każdej czynnośći. Propriocepcja jest niezbędna do tego, żeby podczas wykonywania niemal każdej czynności, każda część ciała znała swoje miejsce w przestrzeni. To dzięki czuciu głębokiemu kończyny poruszają się zgodnie z wolą, dzięki temu mamy wpływ na każdy ruch który sobie zaplanujemy.
Równowaga
Zmysł ten odbiera i przetwarza wszelkie informacje związane z ruchem ciała.
Już od urodzenia dziecko uczy się aktywności ruchowych takich jak: unoszenie głowy, zmiana pozycji ciała, siadanie, przyjmowanie pozycji czworaczej,pełzanie, raczkowanie, wstawanie i chodzenie. To między innymi dzięki rozwojowi zmysłu równowagi oraz integracji z innymi zmysłami, w ciągu pierwszego roku życia dziecka następuje najintensywniejszy rozwój równowagi.
Co w sytuacji gdy te najważniejsze systemy zmysłowe z jakiś powodów nie funkcjonują jak należy?
Dziecko może mieć obniżoną lub podwyższoną wrażliwość ruchową. Będzie przejawiać się to: w pierwszym przypadku nadpobudliwością, a drugim niechęcią do podejmowania aktywności ruchowej, niezbornocią, zaburzeniem koordynacji lub w jakikolwiek inny sposób odbiegający od normy.
Integracja sensoryczna ma za zadanie w łatwy i przyjemny sposób torować prawidłowy rozwój Twojego dziecka.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, napisz do nas z chęcią odpowiemy na Twoja pytania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *